Սահմանվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց պետական հավաստագրերի միջոցով ծառայություններ մատուցելու մասին, ինչպես նաեւ Անկախ կյանքի կենտրոնների ստեղծման համար լիազորող նորմեր: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը հունիսի 9-ի ԱԺ արտահերթ նիստում ««Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ:
Նախագծերը ներկայացվել են` ապահովելու լիազորող նորմերը, որպեսզի Սահմանադրությամբ լիազորված մարմինը` նախարարությունը, կարողանա լավարկել իրավակիրառ պրակտիկայում առաջացած բոլոր խնդիրները` համապատասխանաբար ընդունելով ենթաօրենսդրական ակտեր:
Հստակեցվել են Աջակցող միջոցների տրամադրման կարգը, դրանց նվազագույն չափորոշիչները եւ գնային սահմանման մեխանիզմները: Լիազոր նորմեր են ստեղծվել նաեւ այն գործիքակազմի համար, որոնք թույլ կտան գնահատելու անձի ֆունկցիոնալությունը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` կվերափոխվի գործող բժշկասոցիալական փորձաքննության մոդելը, կներդրվի անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգ, իսկ առաջարկվող փոփոխությունները նախատեսված են անհրաժեշտ մասնագիտական գործիքակազմ ապահովելու համար: Զեկուցողն առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին:
Ընտանեկան օրենսգիրք եւ «Երեխաների իրավունքների մասին» օրենքներից բխող շուրջ երեք տասնյակ ենթաօրենսդրական ակտերով սահմանված են շուրջօրյա խնամք իրականացնող հաստատությունների տիպերը, այլընտրանքային խնամքի կազմակերպման ձեւերը, չափորոշիչները:
Գործող ենթաօրենսդրական ակտերի համար լիազորող նորմեր ապահովելու նպատակով Կառավարությունը նախաձեռնել է լրացումներ եւ փոփոխություններ «Երեխայի իրավունքների մասին» օրենքում:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը, ներկայացնելով օրենսդրական նախաձեռնության հիմնական դրույթները, նշել է, որ առաջարկվող լրացումներով եւ փոփոխություններով գործող ենթաօրենսդրական ակտերի համար կապահովվեն հիմքեր, ինչը թույլ կտա դրանք հետագայում վերամշակել` համապատասխանեցնելով միջազգայնորեն ընդունված նորմերին ու սկզբունքներին:

“Authorizing norms on the provision of services through state certificates, as well as authorizing norms for creating Centers for Independent Living were set,” the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan noted at the NA extraordinary sitting held on June 9 during the debate of the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the Law on Rights of Persons with Disabilities and on Assessment of Person’s Functionality.
The drafts were presented to ensure the authorizing norms, so that the body authorized by the Constitution, the Ministry, can improve all problems emerged in the legal practice, adopting the secondary regulatory legal acts accordingly.
The procedure for providing means of support, their minimum standards and price-setting mechanisms are clarified. Authorized norms have also been created for the toolkit, which will allow to assess a person’s functionality.
According to the key rapporteur, the current model of medical and social examination will be changed, a system to assess a person’s functionality will be introduced, and the proposed amendments are envisaged to provide necessary professional toolkit. The rapporteur proposed to vote in favor of the draft.
About three dozen secondary regulatory legal acts stemmed from the Family Code and the Law on Children’s Rights define the types of 24-hour care institutions, the ways of organizing alternative care and the standards.
The Government initiated addenda and amendments to the Law on the Rights of the Child in order to ensure the authorizing norms for the current secondary regulatory legal acts.
Presenting the main provision of the legislative initiative, the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan noted that grounds for the secondary regulatory legal acts with the proposed addenda and amendment will be provided, which will allow them to be processed, harmonizing with the internationally accepted norms and principles.